Choď na obsah Choď na menu
 


Chov počas zimy

15. 10. 2008

Chov lienok aj počas zimy - Základ

Lienku ste odchovali od jari do jesene - dobre, ale teraz je tu ďalší typ výchovy, a to celoročný chov. Už podľa názvu vieme, o čo sa jedná. Tento chov je veľmi výhodný, lebo lienky, ak sú v teple a sú aktívne aj počas zimy alebo neskorej jesene požierajú aj ovocné mušky, ktoré ''oxidujú'' okolo naoberaných jabĺk a podobne.

Počas zimy sa o lienku starajte takto:
Kŕmivo: Lienky stačí kŕmiť medom, ktorý dajte na tenkú paličku. Ak med nemáte môžete chytať ovocné mušky, ktoré najviac ''oxidujú'' okolo ovocia. Veľké množstvo týchto mušiek sa zdržiava aj pri ''načatých'' tekviciach, čiže aj Halloween, ktorý bol práve prednedávnom sa dá dobre využiť. Ak na tento sviatok vyrezávate tekvice, tak ich umiestnite najlepšie do špajze, ale môžete aj na balkón alebo na terasu a podobne. Za 2-3 dní by malo okolo narezanej tekvice lietať dosť mušiek, aby ste s tým uživili lienku aj na mesiac. Ak jej kŕmivo na celú zimu zabezpečiť neviete vypusťte ju doma, nech u Vás prezimuje. Nabudúci rok si zavolá priateľov a bude ich stále viac a viac... Táto technika chovu sa nazýva nepriamy zimný chov.
Chov: Lienky stačí mať v insektáriu, ktoré je vhodné aj na letný chov. Jedlo podávajte ako som spomínal - ovocné mušky a med. Ak chcete, aby boli lienky viac aktívne udržujte ich pri teplote 20° - 26°. Môžete im vytvoriť prirodzené prírodné podmienky pomocou umelých rastlín a hliny. Med na paličke oprite o vnútornú stenu insektária - aby naň lienky mali dosah 24 hodín denne. Med meňte každých 3-5 dní. Lienkam môžete vyrobiť do životného prostredia rôzne doplnky.  

Napísal som všetko čo viem o zimnom chove. Dúfam, že sa vám môj návod bude páčiť.

     

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

ako dlho preziju

(sasu4, 12. 11. 2009 21:50)

pocuj a ako dlho sa taka lienka dozije?

Re: ako dlho preziju

(Natalia, 25. 10. 2015 7:24)

1 mesiac

Bielohlavá lienka s veľa bodkami.

(Irina, 24. 1. 2012 19:32)

Dobrý deň,

na internáte sme našli živú lienku, neviem aký druh. Čo máme s ňou urobiť? Čo jej máme dať jesť okrem medu?

Ďakujem.


Prosím o radu.

(Peter, 16. 1. 2012 17:31)

Zdravím Vás,

Chcel by som Vás poprosiť o radu.

Doma v blízkosti okna som počas tohto zimného času našiel Lienku Štvorškvrnnú. Vyzerá, ako keby bola mŕtva, vôbec sa nehýbe, ani keď do nej trošku ťuknem. Je mŕtva, alebo sa nachádza v zimnom spánku?

Ak je v zimnom spánku, čo mám spraviť? Mám ju dať to tepla, alebo nechať na mieste, kde som ju našiel, čiže v blízkosti okna.

Ďakujem

dik

(david, 29. 12. 2010 15:23)

dik za radu

lienka doma

(leila, 16. 11. 2009 9:22)

našla som doma lienku, tak som ju dala do pohára, dala med, neviem či ju môžem v tomto období vypustiť von. /pri akej teplote sa to už neodporúča?/

dobry si

(marcel bodnár, 4. 11. 2008 19:18)

skade si zohnal také dobré informácie? ten návod funguje ako hodinky! a oddneska mam halowen ešte radšej!