Choď na obsah Choď na menu
 


Chov od jari do jesene

10. 10. 2008

Chov lienok - Základ

Ak doma veľmi radi chováte zvieratá a ľúbi sa vám sledovať ich vývin, tak lienky sú ďalší spoľahlivý spôsob ako si nájsť ''zábavu'', a ak si trúfnete, tak aj na celý rok. Je skvelé pozorovať vývoj najlepšieho pomocníka v záhrade, ale aj v domácnosti a asi naznámejšieho a najhojnejšieho chrobáka na Slovensku.

Lienku chovajte podľa týchto bodov:
Nálezisko: Nájsť lienku nieje žiadny problém - od skorej jari (marec, apríl, máj) je lienky vidieť takmer všade, a to v: lesoch, lúkach, sadoch, záhradách, parkoch a podobne. Hneď ako sa oteplí vyliezajú zo zimných úkrytov imága (dospelé lienky). Ak chcete vidieť vývin lienky na 100%, odchyťte larvy, lenže tie nájdete v mesiacoch
máj, jún, júl na rastlinách pokrytými voškami väčšinou pri okrajoch lesov a podobne. Existuje aj druhý spôsob, ako vidieť celý vývin a to chytiť ''tlupu'' (okolo 12 lienok) a dúfať v náhodu a šťastie, že medzi lienkami bude samček a samička, ktorí keď sa stretnú, tak si budú chcieť založiť spoločnú  generáciu (budú sa páriť). Ja som to šťastie mal a bolo to naozaj SUPER vidieť ako sa z takej malej húseničky vyvinie taký krásny chrobáčik. Ak sa vám tiež pošťastí, čo vám prajem, tak sa stanete tiež svedkom toho, že z ''červa'' sa dokáže vykľuť niečo takéto. 
Odchyt: Lienky vyliezajú zo zimných úkrytov hneď ako sa oteplí. Po nájdení odchyťte aspoň dve lienky, lebo chov jednej lienky je veľmi nepraktický, pretože lienka bude sama a bude sa citiť tak ako keby vás zatvorili na záchode;-) a to by moc príjemné nebolo, VŠAK?
U lariev je to lepšie, lebo keď sa naučia žiť samé od malička, potom to bude prene normálne aj keď sa z nich stanú imága, čiže tu by nemal byť problém.
Chov: Po odchyte lienku umiestnite do škatuľky s veľkosťou 11x5x5 (výška x šírka x dĺžka), najlepšie do sklenenej alebo priehľadnej. Na spod dajte filtračný papier (niečo ako papier z hygienickej vreckovky) a meňte ho každé tri dni. Ak lienky na papier nakladú vajíčka, dajte ho do inej nádobky. Imága ale aj larvy dôsledne kŕmte voškami. Najpraktickejšie by bolo odstrihnúť celý konárik s voškami a dať ho rovno do škatuľky. Lienky udržujte pri izbovej teplote. Na jeseň - v Októbri lienky vypusťte do prírody alebo rovno do bytu
(viacročný chov), aby sa mohli zazimovať. Alebo do záhrady, lebo ak sa vnej zazimujú a na jar výdu z úkrytov a budete mať na stromoch dosť vošiek, tak si na vašu záhradu zvyknú a budú vám do kopy požierať desaťtisíce vošiek denne a okolo 700 vajíčok známeho škodcu pásavky zemiakovej týždenne. Ale obdobie požierania vajíčok tejto ''pliagy'' trvá iba od začiatku do konca júna.

Z chovu od jari do jesene to bude odomňa všetko. Dúfam, že sa vám môj návod bude hodiť k chovu tohoto užitočného hmyzu. Prajem príjemný chov.          

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Vyliezli mi lienky von z úkrytov akonáhle sa oteplilo čo s tým?

(16.10.2016 nedeľa , 16. 10. 2016 15:30)

Neviem čo s tými lienkami poradíte mi?

kupa :-D

(Jana, 23. 3. 2016 6:40)

Dobry den, chcela by som sa spytat, ci nahodou aj nepredavate lienky :-D Robim diplomovu pracu, kde ziaci sa ucia pozorovat lienky a ich spravanie, ale potrebujem ich vela :-D

Lienky v byte

(Sona, 20. 10. 2014 15:10)

Prosin ako sa mam lienok zbavit

Zbavte ma lienok v dome

(Jana, 28. 3. 2014 13:20)

V celom dome mám lienky,sú oranžové aj čierne.Už neviem čo s nimi :(
Ako sa ich mám zbaviť?

prosiim

(nezname, 24. 11. 2012 15:50)

ako mam najst lienku teraz v novembri alebo v decembri a kde sa nachadzaju v dome

odkaz

(Ján, 28. 10. 2012 23:27)

My máme doma v byte lienku.Spravila si domček z krabičky na lienky v nej spáva a keď z nej vyjde dávam jej na špáradlo med a to špáradlo dám rovno pred ňu.Dlho je pri ňom a potom jej dám na podobločnicu za malú kvapku vody a špáradlom ju na tú kvapku nasmerujem.keď je na papaná a napitá vyškriabe sa do svojho domčeka.Len neviem máme ju v izbe kde je televízor a asi jej vadí ten zvuk ona by sa už aj rada chcela uložiť ale nemám ju kde inde dať.Bojím sa že sa mi niekde zatúla a zimu by neprežila.Oni keď sa prevrátia ťažko sa im vracia späť na nožičky.

pitny rezim

(andrea, 27. 10. 2011 22:26)

Ahoj,
aj my sme nasli lienku a uz sme jej aj urobili insektarium. Vdaka za super navod :)
Chcela by som sa ta vsak spytat ako to s vodou a pitim u lienky...resp.nebude smadna?

Lienky v byte

(Vevka, 6. 10. 2010 20:49)

Prosim vas o radu, do okennych ramov sa mi dostali lienky a cez spary aj dnu do bytu. je ich vela a neviem ich dostat von.co s tym?

Chovam lienky

(Lenka260241, 3. 5. 2010 19:32)

mne sa lienky stratili v izbe a ja sa one bojim.No a čo mam robiť?Ak ich najdem(to sa nestane)dostanu po zatkuobrazne)

otec ma radost

(sandra357159 , 4. 11. 2008 19:23)

aspon ze tie lienky mojmu otcovi pomahaju na zahrade :-O